Logowanie
Inspiracje

przygotuj sadzonki do swojej szklarni

Jak przygotować rozsady pomidorów w domu?

Uprawa pomidorów w domowym ogródku to nie tylko pasjonujące hobby, ale i sposób na zdrową, ekologiczną żywność prosto z własnej działki. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiednie przygotowanie – a wszystko zaczyna się od rozsady. Dlaczego warto zdecydować się na ten krok? Sadzenie pomidorów od rozsady ma wiele zalet, szczególnie gdy planujemy ich późniejszą uprawę w szklarni. Przede wszystkim, rozpoczynając od rozsady, zyskujemy kontrolę nad całym procesem wzrostu. Możemy dokładnie wybrać odmiany, które najlepiej sprawdzą się w naszym klimacie i szklarni, a także stworzyć idealne warunki do kiełkowania i wczesnego rozwoju roślin. Dzięki temu pomidory są silniejsze, bardziej odporne na choroby i gotowe na przesadzenie do szklarni w optymalnym momencie. Uprawa w szklarni daje pomidorom ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i szkodnikami, a także umożliwia wydłużenie sezonu uprawowego. Dzięki temu możemy cieszyć się świeżymi pomidorami nawet poza typowym sezonem. Rozsady pomidorów to więc pierwszy krok do uzyskania bogatych zbiorów i smakowitych, soczystych owoców, które uprzyjemnią nam letnie i jesienne dni.

Czym jest rozsada i dlaczego warto pomyśleć o niej już na początku roku?

Rozsada to nic innego jak młode rośliny pomidorów, które zostały wyhodowane z nasion, które zostały wyhodowane w domowych warunkach przed przeniesieniem je na stałe miejsce uprawy np. szklarni. W przypadku pomidorów, proces rozsady powinniśmy zacząć od wysiewu nasion do pojemniczków lub skrzyneczek wypełnionych ziemią trwa aż do momentu, gdy rośliny staną się wystarczająco silne, aby zostać przesadzone do gruntu.

Zalety wcześniejszej rozsady:

 • kontrolowany wzrost: rozsada pozwala na rozpoczęcie uprawy pomidorów w warunkach domowych, gdzie można lepiej kontrolować temperaturę, wilgotność i dostępność światła. To zapewnia roślinom najlepsze warunki do kiełkowania i wzrostu w ich najwcześniejszych, najbardziej wrażliwych fazach rozwoju.
 • przedłużenie sezonu upraw: dzięki rozsadom, możliwe jest rozpoczęcie uprawy pomidorów wcześniej, niż pozwalałaby na to temperatura na zewnątrz. To przedłuża sezon uprawowy, umożliwiając wcześniejsze zbiory i potencjalnie większe plony.
 • lepsza ochrona: wychowując młode rośliny w domu, możemy lepiej chronić je przed szkodnikami, chorobami i ekstremalnymi warunkami pogodowymi. To zwiększa szanse na zdrowy wzrost i rozwój roślin.
 • selekcja najsilniejszych roślin: rozsada umożliwia wyselekcjonowanie najsilniejszych i najzdrowszych roślin do przeniesienia do szklarni. Dzięki temu uprawa staje się bardziej efektywna i mniej podatna na problemy.
 • optymalizacja przestrzeni w szklarni: uprawa z rozsady pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni w szklarni. Rośliny są już rozwinięte i gotowe do szybkiego wzrostu, co pozwala na lepsze zarządzanie przestrzenią uprawową.

Rozsada jest zatem niezwykle ważna w procesie uprawy pomidorów, zwłaszcza gdy planuje się ich dalsze hodowanie w szklarni. To etap, który wymaga staranności i uwagi, ale jego efekty - zdrowe, silne rośliny gotowe na przesadzenie - są kluczem do sukcesu w uzyskaniu obfitych i smacznych zbiorów.

Kiedy wysiewać pomidory w domu na rozsadę?

Niezależnie czy dopiero zaczynamy naszą przygodę z uprawą pomidorów, czy robimy to już kolejny raz z rzędu to jednym z najważniejszych pytań, jakie sobie zadajemy, jest: kiedy właściwie wysiać nasiona na rozsadę? Odpowiednio dobrany okres wysiewu nasion pomidorów w domu jest bardzo ważny dla zapewnienia im odpowiednich warunków do wzrostu i optymalnego startu sezonu uprawowego. Z reguły nasiona należy wysiewać na rozsadę od 6 do 8 tygodni przed przewidywanym terminem ostatnich przymrozków wiosennych, dlatego najlepszy czas na rozpoczęcie wysiewu pomidorów przypada na koniec lutego lub na początku marca. Pamiętajmy, że wcześniejsze zasadzenie może prowadzić do zbytniego wyrośnięcia roślin, szczególnie dobre warunki wzrostu możemy zapewnić naszym sadzonką w szklarni.

Jak głęboko pikować nasiona pomidorów?

Sadzenie nasion pomidorów na głębokość 0,5 do 1 cm zapewnia odpowiednią równowagę między dostępem do światła, niezbędnego do kiełkowania, a utrzymaniem wilgotności i ciepła, które są kluczowe dla wzrostu korzeni. Zbyt płytkie sadzenie może spowodować wysychanie nasion, natomiast zbyt głębokie uniemożliwi kiełkowanie lub znacząco je opóźni.

Polecane produkty

Szklarnia ogrodowa z poliwęglanu 3,1 x 1,9 x 1,95 m PATIO

KOD 47632

Szklarnia ogrodowa z poliwęglanu 3,1 x 1,9 x 1,95 m PATIO

1899,00 

Jakie odmiany pomidorów wybrać do szklarni?

Podjęcie decyzji o wyborze odpowiednich odmian pomidorów do uprawy w szklarni to połowa sukcesu osiągnięcia sukcesu w uprawie. Szklarnie zapewniają idealne warunki wzrostu pomidorów w większości odmian, ale kluczowe jest dobranie tych, które najlepiej odpowiadają naszym potrzebom i warunkom uprawy. Podczas dokonywania decyzji o wyborze konkretnych odmian możemy spotykać się z terminami „determinujące” i „nieokreślone”. Choć oba terminy mogą wydawać się nam skomplikowane, wcale tak nie jest. Różnica pomiędzy nimi polega jedynie na sposobie wzrostu samych roślin, ale już wybór konkretnej z nich może mieć duży wpływ na to, jak będziemy je uprawiać i jakie będą nasze plony. Pomidory determinujące, można stwierdzić, że mają swój określony plan wzrostu: rozwijają się do pewnego momentu, osiągają określoną wysokość i w wtedy zatrzymują swój wzrost. To świetna opcja dla tych, którzy mają mniej miejsca w szklarni lub chcą szybko zebrać cały plon. Z kolei pomidory nieokreślone rosną nieustannie przez cały sezon i ciągle pną w górę. Te rośliny wymagają więcej miejsca i uwagi, ale w zamian oferują stopniowe zbiory przez długi czas. W uprawie szklarnianej oba te typy mają swoje zalety. Wybór odpowiedniego typu zależy od indywidualnych potrzeb, dostępnej przestrzeni i tego, ile czasu chcemy poświęcić na opiekę nad roślinami.

Pomidory determinujące

 • te rośliny rosną do określonej wysokości, zazwyczaj nie przekraczającej 1-1,5 metra, a ich wzrost zatrzymuje się po wytworzeniu określonej liczby kwiatostanów.
 • ten rodzaj pomidorów dojrzewa mniej więcej w tym samym czasie, co jest idealne dla tych, którzy planują przetwarzanie pomidorów jednorazowo (np. na sosy, przetwory).
 • z powodu kompaktowego rozmiaru są idealne do mniejszych przestrzeni i nie wymagają tak intensywnego podpierania czy przycinania.
 • przykłady odmian: Roma, Bush Early Girl, Patio Princess.

Pomidory nieokreślone

 • pomidory nieokreślone rosną ciągle przez cały sezon uprawowy, co zapewnia regularne zbiory przez cały sezon.
 • rośliny tego typu mogą rosnąć nieprzerwanie przez cały sezon, osiągając często nawet kilka metrów wysokości.
 • wymagają podpierania, a często także przycinania, aby kontrolować ich wzrost i uzyskiwać większe plony.
 • przykłady odmian: Cherry Belle, Brandywine, San Marzano.

Dokonując wyboru między pomidorami determinującymi a nieokreślonymi, ważne jest, aby wziąć pod uwagę swoje możliwości przestrzenne, czasowe i preferencje odnośnie zbiorów. Każdy typ ma swoje zalety i może być efektywnie wykorzystany w uprawie szklarniowej, zapewniając satysfakcję z własnoręcznie wyhodowanych, smakowitych pomidorów.

Przygotowywanie rozsad pomidorów do szklarni.

Co zrobić żeby łodyga pomidora była gruba?

Gruba i mocna łodyga jest kluczowa dla zdrowego wzrostu rośliny i obfitych plonów, aby taka była należy zastosować kilka sprawdzonych trików:

 • odpowiednie oświetlenie: pomidory potrzebują dużo światła do prawidłowego rozwoju. W przypadku rozsady uprawianej w domu, zapewnij co najmniej 14-16 godzin światła dziennie.
 • wentylacja: delikatny ruch powietrza pomaga wzmocnić łodygi pomidorów. W warunkach domowych można użyć małego wentylatora ustawionego na niską prędkość, aby naśladować naturalny wiatr.
 • regularne, ale nie obfite podlewanie: za dużo wody może osłabić roślinę i spowodować cienkie łodygi. Podlewaj rozsady pomidorów regularnie, ale upewnij się, że ziemia między podlewaniami jest lekko sucha.
 • nawożenie: użyj ziemi lub nawozu bogatego w azot na początkowym etapie wzrostu, ale ogranicz jego ilość, gdy roślina zacznie kwitnąć. Wtedy zaleca się przejście na nawóz z wyższą zawartością potasu i fosforu.
 • usuwanie wierzchołków rośliny: może to stymulować rozwój mocniejszych łodyg bocznych.
 • przycinanie nadmiernej ilości listków: taki zabieg może skierować energię rośliny na wzmocnienie łodygi.

Jak dbać o pomidory po pikowaniu?

Po pikowaniu pomidory wymagają regularnego i umiarkowanego podlewania, aby ziemia była wilgotna, ale nie przemoczona. Ważne jest również zapewnienie im dużo światła, szczególnie jeśli naturalne światło jest ograniczone. Utrzymuj stabilną, ciepłą temperaturę, najlepiej w zakresie 18-22°C. Regularne przesadzanie do większych pojemników, w miarę wzrostu roślin, również będzie konieczne, aby zapewnić im wystarczająco dużo miejsca do rozwoju.

Co zrobić, żeby sadzonki pomidorów szybciej rosły?

Aby przyspieszyć wzrost sadzonek pomidorów, zapewnij im dużo światła przez 14-16 godzin dziennie - jeśli to konieczne, warto skorzystać z lamp roślinnych. Utrzymuj temperaturę w zakresie 20-22°C w ciągu dnia i nieco niższą w nocy, około 16-18°C. Podlewaj sadzonki umiarkowanie, utrzymując glebę wilgotną, ale nie przemoczoną. Dobra cyrkulacja powietrza jest również ważna, więc zapewnij lekki przepływ powietrza, aby wzmocnić łodygi i poprawić ogólną kondycję roślin.

Kiedy najlepiej pikować pomidory?

Najlepszy moment do pikowania pomidorów, czyli przesadzenia ich z małego pojemnika, w którym wykiełkowały, do większego, aby miały więcej miejsca do wzrostu jest wtedy, gdy sadzonki mają już przynajmniej 2-3 prawdziwe liście oprócz liści zarodkowych. Zwykle dzieje się to około 2-3 tygodni po wykiełkowaniu. W tym czasie rośliny są już wystarczająco silne, aby wytrzymać przeniesienie, a ich korzenie zaczynają potrzebować więcej przestrzeni do rozwoju.